Ett fåtal fastighetsägare har under den senaste tiden kontaktat styrelsen med frågor och upplevda problem kring värmen. Vi vill därför informera samtliga boende om nuläget och vilka åtgärder som har vidtagits och planeras.
Genomförda kontroller
Värmetekniker har genomfört stickprov och kontroller av värmeflödet till ett antal fastigheter. Resultaten visar att flödena är korrekta och i tillräcklig omfattning, i flera fall mer än vad som krävs. Trots detta var ingen av husen teknikern var in i särskilt varma, ca 19,5 °C i snitt i inomhustemperatur.
Den befintliga cirkulationspumpen är varvtalsreglerad och arbetar redan med tryckstyrning samt viss överkapacitet. Mätningar visar att värmen levereras enligt samma värmekurva som föregående år.
En möjlig avvikelse som identifierats är att kulvertförlusterna kan vara högre än önskat. Detta kommer att undersökas vidare.
Åtgärder
Värmekurvan har justerats upp enligt rekommendation i teknisk rapport. Detta bedöms kunna förbättra situationen i de fastigheter där värmen når fram men där inomhustemperaturen ändå upplevs som låg.
Styrelsen arbetar även med att upphandla efterkontroller av:
- fastigheter med låg inkommande framledningstemperatur
- fastigheter där injustering och plombering av returventil ännu inte är genomförd
Syftet är att säkerställa korrekt funktion och förhindra obehöriga ändringar. Arbetet kan ta viss tid då leverantören har flera uppdrag.
Målet är en jämn temperatur i tillopp och retur samt en rättvis fördelning av värmeflödet mellan samtliga boende.
Ansvarsfördelning
För tydlighetens skull vill vi även klargöra ansvarsfördelningen:
- Lerums Energi ansvarar för värmeleveransen fram till samfällighetens anläggning.
- Samfälligheten ansvarar för värmedistributionen fram till respektive fastighets avstängningsventil.
- Fastighetsägaren ansvarar för värmesystemet inne i det egna huset, till exempel:
- felinställda ventiler och ojämn värmefördelning mellan över- och undervåning
- strypta ventiler för över- och undervåning, vilket minskar flöde och värmefördelningen
- ventiler som kan ha fastnat eller vara smutsiga. I vissa fall ökade flödet efter att ventilerna mellan ovan- och undervåning motionerades
- radiatorventiler och element som inte längre ger full effekt
- enstaka kalla element
Kontakt
Om problem med värmeflödet in till huset kvarstår, vänligen kontakta styrelsen info@kyrkmossen.se så att vi kan undersöka ärendet och vid behov planera för efterkontroll.
